Dizlerimin Arkası Neden Ağrır? Diz Arkası Ağrısı Tedavisi

Dizlerin arkası neden ağrı yapar Dizin arkası neden ağrır diz arkası ağrısı tedavisi

Yürürken, koşarken, oturup kalkarken veya ayakta dururken kendini hissettiren diz arkası ağrısı, hayat kalitemizi oldukça olumsuz yönde etkileyebiliyor. Sıklıkla karşımıza çıkan diz arkası ağrıların sebebi nedir? Bu ağrının tedavisi mümkün mü? Dizlerimin arkası neden ağrır? Hayatımızda ne gibi değişiklikler yaparak bu ağrıları dindirebiliriz? Gibi soruların cevabını bu yazımızda sizlere açıklayacağız.

Dizlerimin Arkası Neden ağrır?

Diz arkası neden ağrır? Diz arkası ağrıların sebebi kesin olarak belirlenememekte. Ancak genellikle kas zedelenmesi, menüsküs, kemik zedelenmesi, eklem sorunları gibi fiziksel şikayetler ve kist, damar tıkanıklığı veya sinirsel problemler diz arkası ağrılara sebebiyet verir.

Hayatımızda yürürken, dizimizi bükerken, oturduğumuz yerden kalkarken, parmak ucumuzda dururken sıklıkla kullandığımız bacak arkası kaslarımızın zarar görmesi, bu kasların bağlı olduğu eklem olan dizimizde ve kemiklere bağlandığı tendonlarda ağrılara sebebiyet verebiliyor. Ya da direkt olarak kemiklerimizde meydana gelen bir zedelenme, kireçlenme, travma ve kırık gibi durumlar dizimizin arkasında ağrıların oluşmasına sebep olabiliyor.

dizlerimin arkası neden ağrır Diz arkası ağrılarının sebebi nedir

Yalnızca kemik, kas veya eklem ağrıları değil damar tıkanıklıkları, emboli ve dizimizin arkasında yer alan paroneal sinirin zarar görmesi de dizimizin arkasının ve o bölgedeki diğer yapıların ağrımasına yol açar. Hayatımızı büyük oranda zorlaştıran bu ağrıların sebebini öğrenmek için ne yapılmalı? Bir ortopedi kliniğine başvurun veya fizik tedavi uzmanlarından randevu alın. Böylece bu ağrıdan kurtulma yollarını öğrenelim. Ancak o zaman ağrıların sebebine inerek kesin bir çözüme kavuşabilirsiniz.

Diz Arkası Ağrıları Nasıl Tedavi Edilir?

Diz arkası ağrılarınızı tedavi etmek için mutlaka bir uzmana başvurun. Fizik tedavi doktorunuzun tavsiyelerine kulak verin. Öncelikle kas zorlanmasına ve zedelenmesine bağlı bir sorununuz varsa, ağır kaldırmamaya, bacaklarınızı zorlayacak egzersizler yapmayın. Dinlenmeye dikkat edin. Kemik ve kas ağrılarının dinmesi ve bu yapıların iyileşmesi sağlıklı beslenmeyi gerekir. Düzenli istirahat ve stresten uzak yaşamak oldukça önemlidir. Kist veya damar tıkanıklığı gibi durumlarda, doktorunuzun tavsiyelerini göz önünde bulundurmalısınız. Aldığınız besinlere dikkat etmelisiniz. Kronik diz ağrılarınızı göz ardı etmemeli ve hemen bir ortopedi uzmanına başvurmalısınız. İlerleyen zamanlarda sizlere büyük sorunlar yaşatacak problemlere mahal vermemek için sizler de sağlığınıza dikkat edin. Kendinize değer vermeye bugünden başlayın!

İşte kendinize değer katacağınız bir blog yazısı: Bitkisel Yöntemlerle Kas ve Eklem Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir