Genç Yaşta Diz Ağrısı Neden Olur?

genc yasta diz agrisi neden olur

Dizlerimizin vücudumuzdaki en büyük ve en güçlü eklemler olduğunu biliyor muydunuz? Diz ağrısı, gençleri ve yaşlıları benzer şekilde etkileyebilen bir sorundur. Yaşlılarda diz ağrısı büyük olasılıkla osteoartrit olarak da adlandırılan yıpranmadan veya dizdeki diğer kronik problemlerden kaynaklanmaktadır.

Düzenli egzersizin gençler için iyi olduğunu vurgulanmasına rağmen diz ağrısına genellikle aşırı kullanım neden olur. Bu durumlarda, dinlenme çoğu zaman tam bir iyileşmeyi sağlayacaktır. Ancak diz ağrısı şişlik, kilitlenme, dengesizlik veya günlük aktivitelerin aksaması ile ilişkili olduğunda, bir doktora görünme zamanıdır.

Daha genç ve daha aktif yaş gruplarında diz ağrısı daha çok artan aktivite, yaralanma veya temas sporlarında ikincil sorun olarak görülür. Bir ergenin veya genç bir yetişkinin diz ağrısına sahip olmasının altında yatan çok sayıda neden vardır.

Diz Eklemi Nedir?

Dizdeki sorunları anlamak için dizdeki yapıları bilmek gerekir. Diz eklemi, diz kapağına ek olarak uyluk kemiği (femur) ile bacak kemiği (tibia) arasındaki eklemden oluşur. Eklem, kapsül adı verilen gergin bir doku tarafından her yöne kaplıdır. Kapsülün içinde, kemiklerin arasında, menisküs ve çapraz bağlar olmak üzere birkaç gergin yumuşak doku yapısı vardır.

genc yasta diz agrisini gecirmek icin ne yapmak gerekir neden olur agri kremi
genc yasta diz agrisini gecirmek icin ne yapmak gerekir neden olur agri kremi

Menisküsün ana işlevi yastık etkisi ve eklemin yumuşak hareketine rehberlik ederken, çapraz bağların ana işlevi eklemin stabilitesidir. Kapsülün dışında eklemin stabilitesine de yardımcı olan başka bir güçlü doku seti vardır. Bunlara teminat bağları denir.

Diz Ağrısı Nasıl Oluşur?

Diz, femurun alt ucundan (uyluk kemiği), tibianın üst ucundan (incik kemiği) ve patelladan (dizkapağı) oluşur. Patella, dizin önünü korur. Diz bükülürken ve düzleşirken, patella bir oluk içinde femurda yukarı ve aşağı kayar.

Patellanın arkasındaki kemiklerin uçları diz hareketi sırasında kemikleri koruyan kıkırdak ile kaplıdır. Patellanın hemen altında, amortisör görevi gören küçük bir yağ yastığı bulunur.

Çocukların ve ergenlerin kemiklerinin uçlarında da büyüme plakaları olarak bilinen ve çocuklar büyüdükçe kemiklerin uzadığı kıkırdak vardır. Tibia tüberkülü adı verilen kemikli bir yumru, tibianın ucundaki büyüme plakasını kaplar. Bir çocuk tamamen büyüdüğünde, büyüme plakaları sertleşerek katı kemik haline gelir. Ligamentler, kemikleri birbirine bağlayan güçlü ipler gibi hareket eder ve tendonlar kasları kemiklere bağlar.

Diz Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Genç sporcularda diz ağrısının yaygın bir nedeni olan patellofemoral ağrı sendromu (PFS), patellanın arkasındaki kıkırdakta baskı veya sürtünmeye neden olan aktivitelerden kaynaklanan aşırı kullanım yaralanmasıdır. Ağrı genellikle donuk ve sıkıntılıdır. Hasta ayrıca gece ve uzun süre oturduktan sonra da ağrı hissedebilir. Etkilenen diz, hasta merdiven çıkarken de kıkırdak sesleri çıkarabilir. PFS, basketbol, ​​voleybol, atletizm veya arazi koşusu gibi koşma veya atlama içeren sporlara katılan sporcularda sıklıkla görülür. Genellikle antrenman yoğunluğunda veya hacminde yakın zamanda bir artış olmasından sonra başlar. Düz taban ayakları, güvercin parmakları veya çarpık dizleri olan kişiler, PFS için daha yüksek risk altında olabilir çünkü bu koşullar patellanın oluğunda nasıl izlediğini etkileyebilir. Sıkı veya zayıf hamstring ve kuadriseps kasları olan sporcular da risk altında olabilir, çünkü bu koşullar normal patellayı izlemeyi engelleyebilir.

Diz Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi Diz Önünde Ağrıya Ne Sebep Olur (1)

Diz Önünde Ağrıya Ne Sebep Olur?

Ergenlerde, özellikle kadınlarda diz önünde ağrı olma eğilimi vardır. Merdivenlerden inip çıkarken veya yerde otururken veya bu pozisyondan ayağa kalkarken ağrı daha da kötüleşir. Bu sorun genellikle diz kapağının altındaki kıkırdağın yumuşaması nedeniyle oluşur ve genellikle geçicidir. Tedavi genellikle iltihap önleyici ilaçlardan ve belirli bir egzersiz grubundan oluşur. Bu durum neredeyse her zaman egzersizlerle düzelir.

Oynarken, Büküldükten Sonra Diz Ağrınız mı Var?

Çoğunlukla çocuklar veya genç yetişkinler, oynarken dizde bir bükülmenin ardından ağrı ile kendini gösterir. Şişlik, yaralanmadan hemen sonra veya yaralanmadan 12 saat sonra başlayabilir. Bu genellikle menisküs ve / veya çapraz bağda bir yaralanma anlamına gelir. Ağrı kesicilere ek olarak, kemik kırığı olmadığından emin olmak için bir röntgen çekilmesi gerekir. Daha sonra hangi bağın yaralandığını değerlendirmek ve yaralanmanın ciddiyetini incelemek için bir MRI taraması yapılmalıdır.

Yaralanmanın ciddiyetine bağlı olarak, bağ yaralanmasını düzeltmek için ya fizyoterapiye ihtiyacınız var ya da ameliyat olmanız gerekiyor olabilir. Eklem bakımındaki mevcut gelişmelerle, bu tür yaralanmalar son teknoloji artroskopi, anahtar deliği de denilen  ameliyatları ile yönetilebilir. Bu tür işlemlerle hasta aynı gün veya ertesi gün hastaneden taburcu olabilmektedir.

Yandan Bir Darbe Sonrası Diz Ağrısı mı Yaşıyorsunuz?

Bazen temas sporları yaparken yandan bir vuruş nedeniyle dizinizden yaralanırsınız. Bu yaralanmadan sonra normal şekilde yürüyemiyorsanız, bu, kollateral bağlarınızın yaralandığı anlamına gelir. Bu bağlar, yan yana stabilite için gereklidir. Bir kırığı ekarte etmek için ilk önce röntgen çekilmelidir. Bundan sonra, bir MRI taraması, kollateral bağ hasarının ciddiyetini gösterecektir. Sadece en şiddetli kollateral bağ yaralanması cerrahi tedaviye ihtiyaç duyarken, daha düşük dereceler atel ile yönetilebilir ve kişi birkaç gün boyunca destekle yürümek zorunda kalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir