Sol Dizim Neden Ağrıyor? – Sol Diz Neden Ağrır?

Sol dizim neden ağrıyor

Diz ağrısı yaşayan pek çok insan bir uzman hekime başvurmak yerine sol dizim neden ağrıyor şeklinde sorular sorulur. Net problemi keşfetmeye yardımcı olmasa da bu soru geçmeyen diz ağrılarının ortadan kaldırılması adına önlem alınmasını sağlayabilir. O halde diz ağrılarına neden olan durumlara bir göz attıktan sonra sol dizim neden ağrıyor sorusuna daha net cevaplar verilebilir.

Diz, insanların hareket etmesini sağlayan bacaklarımızdaki en önemli birleşim noktasıdır. İnsan ağırlığının bindiği ve önemli hareketlerin yapılmasına olanak sağladığı bilindiğinden dizin hasar görmesi çok yaygın görülür. Yürürken diz ağrısı ortaya çıkması ya da otururken dahi sızlayan bir diz kapağı hayatınızı işkenceye dönüştürebilir. Peki, tüm bu huzursuzluk ve ağrıların nedeni ne olabilir?

Diz Ağrısı Nedenleri

Sol diz ağrısı genç yasta neden olur

Diz ağrılarının görünmesine neden olan belli başlı sebepler vardır. Bu sebepleri ele alarak sol dizim neden ağrıyor soru işaretini ortadan kaldırmanız mümkün. İşte geçmeyen diz ağrısı nedenleri!

Diz Yaralanmaları

Diz yaralanmaları genellikle sporcular ya da spor etkinliği gerçekleştiren kimselerde ortaya çıkar. Diz bölgesini çevreleyen bağ, tendon ve sıvı keseciklerinde görülen hasarlar yaralanmalara neden olabilir. Bu kısımların yanı sıra eklem ve kemik sorunları da geçmeyen diz ağrısı nedenleri arasında sayılabilir. Genç yaşta diz ağrısı çeken pek çok insan endişelense de neden çok basit bir spor etkinliğindeki yanlış hareket olabilir.

Ön çapraz bağ kopmaları, menisküs yırtılması, diz kapağı zedelenmeleri ve diğer bazı yaralanma kaynaklı sorunların diz ağrısına yol açabileceği bilinir. Bu durumda geçmeyen diz ağrısı için bir çözüm bulmak gerekir. Çünkü yaralanmaların yaşam standartlarınızı önemli ölçüde düşüreceği söylenebilir.

Diz İltihapları

Diz; kemik ve kıkırdak yapısının bir araya gelmesi ile oluşmuş bir yapıdır. Bu yapıda gözlemlenen iltihaplanma durumları hareket kabiliyetini oldukça kısıtladığı gibi geçmeyen diz ağrısı yaşanmasına neden olur. Romatizma ve diğer benzer hastalıkların da iltihaplanma kaynaklı olduğu düşünüldüğünde yaşamınız boyunca diz ağrılarını çekmek durumunda kalırsınız. Oturup kalkınca diz ağrısı yaşamak, merdiven inip çıkarken diz ağrısı ile karşılaşmak yaşamınızı adeta bir çileye dönüştürecektir. Bu tür durumların önüne geçmek içinse doğru tedavilere başvurmak gerekir.

Dizde Yapısal Sorunlar

Dizin kemik ve eklem yapısında ortaya çıkan sorunların en önemlisi yapısal olarak adlandırılan türdür. Eklem gevşemesi, diz kapağı kayması, kemik çatlakları, çıkıklar ve burkulmalar karşı karşıya kalabileceğiniz en ciddi sorunlar arasındadır. En yüksek seviyede diz ağrısı yapan yapısal sorunlardan kurtulabilmek adına farklı çözümlere başvurmak gerekebilir. Ancak öncelikle yapılması gereken şey diz ağrılarının belirtilerini keşfetmek olacaktır!

Sol Dizim Neden Ağrıyor ve Belirtiler

Diz ağrıları ile karşılaşan her bireyde belirtiler benzer şekillerde ortaya çıkmayabilir. Oturup kalkınca diz ağrısı yaşayabildiğiniz gibi merdiven inip çıkarken diz ağrısı yaşamanız söz konusu olabilir. Diz çevresinde şiddetli ağrılar görüldüğünde bazen bu ağrılara şişlik, morarma, bölgede su toplanması, kızarıklık, çatırdama sesleri ve dizi düzleştirme sorunları eşlik eder. Eğer siz de bu sorunlardan bir tanesi ile karşı karşıya kalmışsanız mutlaka tedaviye başlamalısınız.

Sol Diz Ağrısı Tedavileri Nelerdir?

Diz ağrılarının tedavisinde en önemli rolü dizdeki ağrının kaynağı belirler. Eğer çok ciddi bir sorun yoksa ve ağrı şiddeti dayanılamayacak seviyelerde değilse basit egzersiz ve losyonlarla ağrının ortadan kaldırılması mümkün olur. Çünkü bu tip ağrılar yorgunluk, dizi zorlama, alışık olunmayan egzersizler yapılması ya da dizi çarpma gibi sıradan nedenlerden kaynaklanabilir.

İltihaplanma durumlarında dizi uzman hekim tarafından değerlendirilerek ilaç uygulamasına başvurulması gerekebilir. İlaç enjektesi çeşitli dizlik ve yardımcı ekipmanlarla desteklenerek daha sağlıklı bir diz yapısına sahip olunması sağlanır. Geçmeyen diz ağrısının nedeni menisküs yırtılması, diz kapağı kaymaları, tendon yırtılmaları gibi ciddi sorunlar olduğunda ise ameliyat kaçınılmaz bir tedavi yöntemi olacaktır. Bu durumda hastaların uzun süre dizlerini zorlamamaları gereken bir periyoda girdikleri bilinmelidir.

Genç yaşta diz ağrısı yaşamak sizin için de can sıkıcı bir durum ortaya çıkarıyorsa yapmanız gereken şey dizinizi çok zorlamadan buz tedavisi uygulamaktır. Soğuk kompres denilen bu seçenek ile ağrının hafifletilmesi sağlanır. Ancak ağrıya neden olan durumun ciddiyetini anlamak adına bir ortopedi uzmanına başvurmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir