Yeni Yılda Sağlıklı Yaşam Önerileri

yeni yılda sağlıklı yaşam önerileri yeni yılda daha sağlıklı olmak için ne yapmalıyız

Yeni yılda sağlıklı yaşam önerileri, sağlıklı yaşam önerileri, sağlıklı bir yaşam için öneriler. İşte sağlıklı yaşam önerileri.

Son derece zorlayıcı bir yılı geride bırakırken hepimiz 2021’in daha sağlıklı, daha mutlu bir yıl olmasını diliyoruz. Ardımızda bıraktığımız 2020 ile birlikte yaşadığımız tüm kötü olayları da unutmak ve yepyeni, sağlıklı bir yıla adım atmak istiyoruz. Peki, ama nasıl? Yeni yılda daha sağlıklı ve daha mutlu bir yaşam sürdürmek için neler yapmalıyız? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Sağlıklı Yaşam Önerileri: Doğru Beslenin

İç organların sağlığı, görünümü, ve bağışıklığı doğrudan ne yediğimize bağlıdır. Sağlıklı bir yaşam tarzı, tatları, tat arttırıcıları, yağlı yiyecekleri, boyaları ve koruyucuları ortadan kaldırmayı veya en azından azaltmayı içerir.

doğru beslenin sağlıklı yaşam tarzı doğru beslenme

Sağlıklı ve doğru beslenme ile ilgili temel kurallar aşağıdaki gibidir.

 • Çok aç kalmayın veya çok fazla yemeyin. Sağlığınızı olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle ne çok aç kalmalı ne de midenizi çok doldurmalısınız. . Günlük kalori alımının 1700-1900 kcal olmasını sağlamaya çalışın (hareketsiz bir yaşam tarzı yöneten kadınlar için norm, erkekler için günlük kalori alımı yaklaşık 300-400 kcal daha yüksektir). Kalori ihtiyacınızı hesaplamak için tıklayın.
 • Temiz su için. Günde 1,5-2 litre su tüketilmesini tavsiye ediyoruz(çay, kahve, meyve suyu vb. değil).
 • Diyetinizdeki tatlıları azaltın. Tatlı bir şey istiyorsanız, taze sebzeleri ve kuru meyveleri tercih edin. Ayrıca ölçülü olarak bitter çikolata da tüketebilirsiniz.
 • Günde en az 4-5 küçük öğün yiyin. Yemeğin sonunda hafif bir açlık hissi olmalıdır.
 • Günlük menü et veya balık, sebze ve meyveler, tahıllar, süt ürünleri içermelidir. Çeşitli yiyecekler yemeye özen gösterin. Sürekli aynı gıdaları tüketmeyin.
 • Yatmadan en az 2 saat önce akşam yemeği yemeniz tavsiye edilir. Yatmadan hemen önce yemek yememelisiniz. Fast food, yağlı ve tütsülenmiş yiyecekleri diyetinizden çıkarın.
 • Yemek pişirmeyi, buğulama veya pişirmeyi tercih edin.
 • Daha önce hiç diyet yapmadıysanız diyetinizi önemli ölçüde değiştirmeniz sizin için zor olabilir. Küçük adımlarla başlayın. Hayatınızdan yağlı sosları ve bunları içeren yiyecekleri çıkarın. Gıdalardaki lezzet arttırıcılardan ve kimyasal katkılardan kaçının. Hazır yiyeceklerden, şekerlemelerden vazgeçin, menüdeki meyve ve sebzelerin oranını artırın. Bu adımların her birini tamamlamak, sağlıklı bir diyete doğru bir adım olacaktır.

Sağlıklı Yaşam Önerileri: Fiziksel Aktivite Yapın

Fiziksel aktivite eksikliği, metabolik hızda bir azalmaya, kas-iskelet sistemi hastalıklarının gelişmesine, kardiyovasküler ve nörolojik patolojilere yol açar.

fiziksel aktivite yapın sağlıklı yaşam için spor yapın

Çalışmanız hareketle ilgili değilse, aktiviteyi kendiniz artırmaya çalışın. Günde en az 1 saat hareket halinde olmak normal kabul edilir (bu yaklaşık 8000-10.000 adımdır). Bilim adamları, her bir dakikanın uzun vadede vücudun durumunu etkilediğini kanıtlayan çalışmalar yapmıştır. Bu durum asansöre binmek yerine merdivenleri çıkmanın bile sizi sağlığa yaklaştırdığı anlamına geliyor.

Güne hafif bir ısınma ile başlamayı ve bitirmeyi alışkanlık haline getirerek günlük aktivitenizi artırabilirsiniz. İşe toplu taşıma ile giderseniz 1-2 durak daha erken inip bu yolu yürüyün. Hareketsiz bir işiniz varsa mola vermek çok faydalıdır. Hafta sonları biraz spor yapın, yürüyüşe çıkın veya havuza gidin. Bu önlemler, sağlığı ve zindeliği korumak için yeterlidir

Sağlıklı Yaşam Önerileri: Hijyenik Bakım

Kişisel hijyen, sağlıklı bir yaşam tarzının bileşenlerinden biridir. Günde en az iki kez dişlerinizi fırçalamanız ve tüm ağız bakımına dikkat etmeniz gerekir. Standart diş fırçası ve diş macunu setine ek olarak bir irrigatör, diş ipi ve gargara alın. Bu kurallara uyulmaması, sadece çürüğün gelişmesiyle değil, aynı zamanda periodontitis ve gastrointestinal sistem hastalıklarının gelişimi tehdidi ile de doludur.

hijyenik bakım kişisel hijyen sağlıklı yaşam tarzı

Sağlıklı bir yaşam için dikkat edilmesi gereken diğer hususlar aşağıdaki gibidir.

 • Evi düzenli tutmak da önemlidir. Düzenli olarak ıslak temizlik yapın, toz birikmesini önleyin, odaları günlük olarak havalandırın.
 • Günlük rutine uygunluk: Bilim adamları, uyku süresinin ve düzenliliğinin sağlık ve sıhhat için önemli olduğu sonucuna varmışlardır. Herkes günde en az 7 saat uyumalıdır. Bu durumda, aynı saatlerde uykuya dalmanız ve uyanmanızı tavsiye ediyoruz. Elbette bazen istisna yapabilirsiniz ancak sonrasında eski rutininize tekrar geri dönmelisiniz.
 • Duygusal tutum: Sinirsel gerilimler, sürekli arızalar, stres… Tüm bunlar genel olarak ruh halini, refahı ve sağlığı olumsuz etkiler. Uzmanlar aşağıdaki ipuçlarına uymanızı tavsiye ediyor:
 • Neyi değiştiremeyeceğin konusunda endişelenme. Kaygı ile baş edemiyorsanız bir psikologdan yardım isteyin.
 • Olumlu düşünün, her durumda olumlu anlar bulun.
 • Kötülük yapmayın. Tüm hakaretlerden vazgeçin, kıskanmayın ve insanlara zarar vermeyin.
 • Stresli durumlardan kaçınmaya çalışın.

Bitkisel yöntemlerle daha hijyenik ve daha sağlıklı yaşam için önerileri bu yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir